Екструдований пінополістирол. Що варто знати?

Пінополістирол  являє собою безліч пухирців повітря, поміщених у тоненькі оболонки з полістиролу. При цьому співвідношення таке: два відсотки полістиролу, інші дев’яносто вісім – повітря. У результаті виходить матеріал, подібний до твердої піни, звідси і назва – пінополістирол. Повітря герметично запаяне всередині бульбашок, завдяки чому матеріал відмінно утримує тепло. Адже відомо, що повітряний прошарок, що знаходиться без руху – чудовий теплоізолятор.

У порівнянні з мінеральною ватою коефіцієнт теплопровідності у даного матеріалу нижче. Він може мати значення від 0,028 до 0,034 вата на метр на Кельвін. Чим щільніше пінополістирол, тим більше значення його коефіцієнта теплопровідності.

Звичайний пінопласт має нульову паропроникність. А паропроникність варіюється від 0,019 до 0,015 кілограма на метр-годину-Паскаль.

Що стосується вбирання води, то тут ситуація зворотня. Якщо занурити лист простого пінопласту в воду, то він вбере її до 4 відсотків. Щільний пінополістирол, виготовлений методом екструзії, залишиться практично сухим. Він вбере в себе води в десять разів менше – всього лише 0,4 відсотка.

Щодо міцності, тут лідером є екструдований  пінополістиролл, у якого зв’язок між молекулами дуже міцний. По міцності статичного вигину (від 0,4 до 1 кілограма на квадратний сантиметр) він помітно перевершує рядовий пінопласт (його міцність лежить в межах від 0,02 до 0,2 кілограма на квадратний сантиметр).

Чого боїться пінополістирол?

Пінополістирол ніяк не реагує на такі речовини, як сода, мило і мінеральні добрива. Він не взаємодіє з бітумом, цементом і гіпсом, вапном і асфальтовими емульсіями. Навіть грунтові води йому не страшні. А ось скипидар з ацетоном, деякі марки лаків, а також оліфа здатні не тільки пошкодити, але і повністю розчинити цей матеріал. Розчиняється пінополістерол і в більшості продуктів, одержаних шляхом перегонки нафти, а також в деяких спиртах.

Не любить пінопласт (ні звичайний, ні екструдований) прямих сонячних променів. Вони його руйнують – при постійному ультрафіолетовому опроміненні матеріал стає спочатку менш пружним, втрачаючи міцність. Після цього справу руйнації довершують сніг, дощ і вітер.

Якщо треба врятуватися від зайвого шуму, пінополістирол стовідсотково не допоможе. Ударний шум він трохи приглушити в змозі, але лише за умови, що буде прокладений досить товстим шаром. А ось шуми, хвилі яких поширюються по повітрю, пінополістиролу не під силу..

Як з’ясувалося, цвіль на пінополістиролі  жити не спроможна. Це підтверджено американськими вченими, які в 2005 році провели ряд лабораторних досліджень.

У плані екології пінополістирол абсолютно безпечний – адже при його виробництві не використовується фреон, що пробиває проломи в озоновому шарі Землі. Полістирол здатний служити багато років, не втрачаючи своїх властивостей – випробування показали, що його можна багаторазово розморожувати і заморожувати, і якість матеріалу при цьому не страждає. Даний матеріал не схильний до горіння, оскільки до його складу входять спеціальні речовини – антипірени.

Але є кілька нюансів. Про них поговоримо далі.

Питання екології

На жаль, на повітрі пінополістирол окислюється. Причому пінопласт звичайний, має більш рихлу структуру, більш схильний цьому процесу. Екструдований матеріал окислюється повільніше, але і його чекає та ж доля. В процесі окислення виділяється маса шкідливих речовин. Це бензол з Етилбензол, толуол, отруйний формальдегід, метиловий спирт і ацетофенон.

Питання горючості.

Антипірени (найчастіше гексабромціклододексан) додають в пінополістирол для збільшення його пожежобезпеки. У нас в країні прийнято позначати такий пінопласт літерою «С». Це повинно, по ідеї, означати, що матеріал володіє властивістю затухати самостійно. Але на практиці з’ясовується, що пінополістирол з антипіреном горить нітрохи не гірше, чим не містить цієї добавки.

Термін служби

Якщо правильно експлуатувати пінополістирол, закриваючи його зверху штукатуркою або іншим захисно-декоративним шаром, то він прослужить років 30, не менше. Правда існує ряд помилок, що здатні цей термін скоротити.

Одна з таких помилок – неправильний розрахунок товщини утеплювача. Багатьом здається, що якщо взяти товсту тридцятисантиметровим плиту пінопласту, то вона і прослужить довше, і в будинку тепліше буде. Але це не так – матеріал великої товщини від перепадів температури піде тріщинами і хвилями, під які буде проникати холодне повітря. Треба зауважити, що в Європі прийнята норма – утеплювати будинки зовні пінополістиролом не більше 3,5 міліметра завтовшки. Це дозволяє під час пожежі зменшити небезпеку отруєння.

Europlex - екструдований пінополістирол 3 (1)

Хоча пінополістирол, як з’ясувалося, небезпечний при горінні і виділяє при цьому шкідливі речовини, він залишається одним з найбільш затребуваних теплоізоляторів. Адже як утеплювач пінополістирол має масу переваг: він найдешевший, легко ріжеться звичайним ножем, майже не вбирає вологу і добре тримає тепло. Не дарма чотири європейські будівлі з п’яти мають саме пінополістирольне утеплення фасаду. Причому як житлові будинки, так і офіси, і виробничі приміщення.

Найголовніше при експлуатації пінополістиролу у зовнішньому середовищі – надійно укрити його від сонячних променів і атмосферних впливів. Для цього треба використовувати штукатурну суміш, до складу якої входить цемент. Покриття слід накладати щільно, не повинно залишитися жодного просвіту. Інакше крихітний сонячний промінчик може з часом повністю зруйнувати теплоізоляцію.

Порівняльна характеристика екструдованого пінополістиролу та пінопласту

Характеристика Екструдований пінополістирол Пінопласт
Водопоглинання, % по об’єму за 30 діб. 0,4 4,0
Паропроникність, мг/м.г.Па 0,018
Теплопровідність в сухому стані при температурі (25+-5) С, Вт/(м*C) 0,028 0,036 – 0,050
Межа міцності при статичному вигині (кгс/м2) Мпа 0.4 – 1.0 0,02 – 0,20
Міцність на стискання при 10% лінійної деформації, Мпа, Н/мм2 0,25 – 0,50 0,05 – 0,20
Щільність, кг/м3, в межах 28 – 45 15 – 35
Діапазон робочих температур, 0С від -50 до +75 від -50 до +70